Žena musí splácet dluh místo bývalého druha

Exekutor ale zabavuje věci jejímu příteli

Sedm let starý dluh za auto, kterým nikdy nejezdila, musí místo svého bývalého druha platit žena z Ostravy. Na splátky však nemá peníze, dostala se proto do spárů exekutora. Ten však zabavuje věci jejího současného přítele!

V takřka neřešitelné situaci se ocitla Pavla Špaňhelová z Ostravy spolu se svým přítelem Jiřím Kroupou. Pavla Špaňhelová má platit dluh ve výši 96 tisíc korun, jelikož však před nedávnem ukončila mateřskou dovolenou, práci zatím nemá, a žije z podpory ve výši 3 600 korun měsíčně, není schopna platit požadované splátky. Exekutor proto začal zabavovat majetek jejího přítele Jiřího Kroupy, který s dluhem nemá vůbec nic společného.

Vše začalo před sedmi lety, kdy se Pavla Špaňhelová nechala svým bývalým druhem přimět ke koupi auta, podepsala leasingovou smlouvu, splátky měl ale platit její druh. „Vzala jsem tu leasingovou smlouvu na sebe, protože jsem myslela, že to se mnou přítel myslí vážně, že spolu budeme žít. On mě ale vzápětí opustil, ještě mi ukradl peníze a mobil, a zmizel i s autem. Ani jeho, ani auto už jsem nikdy neviděla,“ popisuje Pavla Špaňhelová.

„Myslela jsem, že aspoň ty splátky za auto normálně platí, ale po čase se ozvala leasingovka s tím, že auto zabavují. Řekla jsem jim, že ho má přítel, a co se dělo dál, to nevím. Netuším, jestli auto odevzdal, všechny papíry měl on,“ dodává Špaňhelová s tím, že se pak sedm let vůbec nic nedělo. „Až před půl rokem mi přišel dopis, že mám dluh. Snažila jsem se domluvit na nějakých přijatelných splátkách, ale jejich nároky byly vyšší, než jsem byla schopna platit, a před čtyřmi dny přišli exekutoři,“ říká nešťastně Pavla Špaňhelová.

„Přišli rovnou s nářadím, aby mohli vniknout do bytu, nebyla s nimi ani policie, ani hasiči, nikdo. Nic dlouze nevysvětlovali, rovnou začali olepovat věci určené k zabavení. Polepili všechno cennější, ledničku, pračku, televizi, nábytek.. Všechno to jsou ale věci, které patří mému příteli. Zabavili i jeho play-station, vůbec je nezajímalo, že on s dluhem nemá nic společného, byli jako hluší,“ říká se slzami v očích Pavla Špaňhelová.

„Od zabavení věcí nás toho dne zachránilo jen to, že jsem narychlo sehnal osmnáct tisíc. Jakmile jsme je exekutorům dali, vrátili mi play-station, a odjeli. Pokud ale nezaplatíme zbytek dluhu ve výši 78 tisíc korun, přijedou tento týden znovu, a ty moje věci odvezou. Vůbec nechápu, jak můžou zabavit můj majetek, když nemám s dluhem nic společného. Pokud je tohle možné, tak máme neuvěřitelně špatné zákony,“ rozčiluje se Jiří Kroupa.

Exekutorský vykonavatel Zbyněk Frenzel z Exekutorského úřadu Přerov, který v bytě Jiřího Kroupy zabavoval věci bez ohledu na to, komu patří, se odmítl k záležitosti jakkoli vyjádřit. Podle právničky Exekutorské komory České republiky Šárky Burkertové má nyní Jiří Kroupa v podstatě jen dvě možnosti, pokud chce svůj majetek zachránit.

„Pokud je na místě proveden soupis movitých věcí, a jsou sepsány i věci, které nepatří povinnému, tak následně mají skuteční vlastníci možnost podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Je potřeba v něm napsat, že ty a ty věci nepatří povinnému, a je potřeba to doložit,“ doporučila Šárka Burkertová. „Pokud by soudní exekutor tomu návrhu nevyhověl, tak ještě existuje vylučovací žaloba, která se podává u soudu, a tam už je prostor i pro svědecké výpovědi, pokud by ty listinné důkazy nebyly dostačující,“ doplňuje Burkertová.

„Strašně moc bych chtěla ten dluh vyrovnat. Uvědomuji si, že jsem udělala chybu, protože pokud vznikl dluh, který jsem sice nezpůsobila já, ale jsem pod smlouvou podepsaná, tak ho musím holt zaplatit. Ale musím dostat šanci. Potřebuji čas, abych si našla práci. Pak budu dávat na splátky třeba polovinu výplaty, ale musí mi dát šanci splácet. Přece není možné, aby exekutoři okradli kvůli mému dluhu mého současného přítele, který k tomu přišel jako slepý k houslím,“ uzavírá smutně Pavla Špaňhelová.

Zdroj: tn.nova.cz / Marek Švidrnoch

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Vzory smluv ke stažení ZDARMA

  Stáhněte si ZDARMA vzory smluv, které vám budou nápomocny při řešení těchto právních úkonů:

  Návrh na zastavení exekuce

  Návrh na částečné zastavení exekuce

  Návrh na odklad exekuce

  Návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu majetku