Exekuce a Vánoce
Sem vložte podnadpis

Dárky si lidé v exekuci, nebo jejich blízcí nemusejí užít

Na Štědrý den se exekutorů lidé bát spíše nemusejí, ale na Boží hod či na Štěpána už do domácností dlužníků přijít mohou.

Exekutorům totiž zákony nezakazují přijít do domácnosti ani o Vánocích. Obvykle sice nepracují přímo na Štědrý den, ale může se snadno stát, že rodině dlužníka už na Boží hod oblepí dárky samolepkami "exekučně zabaveno".

Exekutorům totiž nic nebrání přijít sepsat věci pod stromečkem a "ozdobit" je žlutými nálepkami. Mezi exekutory proto platí všeobecný úzus, že na Štědrý den se mobiliární exekuce v domácnostech neprovádějí," vysvětlil LN Martin Tunkl z vedení exekutorské komory.

Jeho slova potvrzují i další lidé z exekučního prostředí, které LN oslovily. Jinak ale terénní pracovníci exekutorů fungují sedm dnů v týdnu a nezastaví je víkendy ani státní svátky. "Právní předpisy obecně hovoří, že vykonavatel by měl provádět úkony v takové denní době, kdy lze předpokládat nejlepší dosažení výsledku. Tedy i ve dnech pracovního klidu, a to zpravidla mezi šestou hodinou ranní a desátou večerní," dodává Tunkl.

Citace ze zdroje: ceskapozice.lidovky.cz

Obrázek: Exekutoři a vánoční dárky. Ilustrace Richard Cortés, Česká pozice

Tento článek nás zaujal, proto jsme jeho výtah citace převzali a doplňujeme o jeden příklad z dnešního dne.